Tuesday 13 November 2012

Video Penerangan KSSR


Soalan Latihan


SOALAN LATIHAN
Isi  tempat kosong berdasarkan pilihan jawapan.

Apakah        Adakah      Kenapakah         Siapakah


1.     ______________ jenis makanan berkhasiat?


2.     ______________kesan jika tidak mengamalkan makanan seimbang?

3.     ______________kita perlu makan makanan yang bersih?


4.     ______________ buah-buahan itu menyihatkan tubuh badan?

5.     ______________ orang yang merawat apabila kita sakit?


6.     ______________ kita perlu simpan makanan di tempat yang bersih?




Tandakan (/) pada ayat yang betul dan tanda  (x) pada ayat yang salah.


1.     Kita mesti makan sayur setiap hari.                                             (     )


2.     Vitamin boleh mengelakkan kita daripada penyakit.                   (     )


3.     Nasi mengandungi lemak.                                                            (     )


4.     Kita tidak perlu minum air yang banyak.                                     (     )


5.     Sayur dan buah-buahan penting dalam badan.                             (     )


6.     Keropok mengandungi vitamin.                                                   (     )


7.     Kita harus makan banyak setiap hari.                                           (     )

Wednesday 7 November 2012


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
 Mata pelajaran/kelas   Bahasa Melayu/2 Mawar
Tema/Tajuk                  Tema3:Sihat dan Bersih;Unit7:Menu Saya Berkhasiat
Masa/Tarikh                   7:50am-8:50am/24 oktober 2012 (Rabu)
Standard Pembelajaran  1.4.3, 5.1.7/Literasi 2.1
Objektif Pembelajaran  Pada Akhir pengajaran dan pembeljaran, murid dapat ;
1.        Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata ganti nama diri ketiga dengan betul dalam situasi      tidak    formal secara bertatasusila.
2.        Memahami dam menggunakan kata tanya dengan betul mengikut konteks.
3.        Membina dan menulis perktaan yang mengandungi suku kata terbuka KV+KV
                    Masa
              Isi Pelajaran
Aktiviti pengajaran dan Pembelajaran
                 Catatan
             
              Set Induksi

                  7 minit
1.       Guru memaparkan beberapa keping gambar makanan yang berkhasiat.
2.       Guru meminta murid menyatakan makanan tersebut.
3.       Guru memaparkan beberapa keping gambar makanan
4.       Guru meminta murid menyatakan makanan tersebut.
1.       Guru meminta murid menyatakan makanan yang terdapat dalam gambar.
2.       Guru meneruskan tajuk pada hari ini.
3.       Guru meminta murid menyebut nama makanan yang terdapat dalam gambar.

                  Gambar

               Langkah 1
      
               15 minit
1.  Guru memberi      penerangan tentang cerita.
2.   Guru memaparkan beberapa keping gambar
1.    Guru meminta murid membaca ayat yang terdapat dalam buku teks.
2.    Guru meminta murid memberi  perhatian semasa guru memberi  penerangan.
3.    Guru meminta murid menjawab soalan secara lisan.
4    . Sesi soal jawab dengan murid mengenai  makanan.
5.    Guru meminta murid menyebut suku kata awal dan suku kata akhir gambar tersebut..
Buku Teks
(m/s 30)


Gambar



                Langkah 2


                 15 minit
1.       Guru meminta murid mengujarkan cerita dengan sebutan dan intonasi yang  betul dan menggunakan bahasa badan yang kreatif.
2.       Guru meminta murid berbual tentang makanan yang berkhasiat dengan menggunakan kata ganti nama diri ketiga berpandukan teks.
3.       Ahli kumpulan berkerjasama untuk mencantumkan kad-kad sukukata untuk menjadi perkataan bermakna.
4.       Guru meminta murid menulis perkataan dengan tulisan yang kemas.
1.       Guru menberi penerangan kepada murid mengenai kata ganti nama diri dan kata ganti nama diri ketiga.
2.        Guru meminta murid berbual tentang makanan yang berkhasiat dengan menggunakan kata ganti nama diri ketiga berpandukan teks.
3.        Secara lisan guru meminta murid menyenaraikan makanan yang telah dimakan pada pagi tadi.
4.       Guru meminta ketua kumpulan untuk mengambil kota yang berisi kad suku kata dan berkerjasama dengan ahli kumpulan untuk mencantum kad-kad suku kata menjadi perkataan bermakna
5.       Guru meminta murid menulis perkataan yang telah dibina pada kertas dengan ejaan yang betul dan tulisan yang kemas.
Buku Teks

(m/s 30)




Kertas , kad
Suku kata
  

            Langkah 3
    

             15 minit


1.      Guru memberi aktiviti kumpulan kepada murid.
2.      Guru meminta murid menyiapkan lembaran kerja , serta berbincang dengan ahli kumpulan.
3.      Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid melengkapkan lembaran kerja
1.      Guru membimbing murid menyiapkan lembaran kerja.
2.      Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid melengkapkan suku kata menjadi perkataan yang betul.


        Lembaran kerja,

         buku latihan


               8 minit
 
            
              Penutup
1.      Guru memberi ulasan tentang tajuk yang dilaksanakan pada hari ini.
2.      Guru bimbingan murid yang lemah
3.      Murid yang menguasai kemahiran ini akan diberi aktiviti pengayaan manakala murid yang belum menguasai akan diberi aktiviti pemulihan
1.      Sesi soal jawab tentang pembelajaran hari ini sebagai aktiviti pengukuhan.
2.      Guru memberi kerja rumah kepada murid.
3.      Guru membimbing murid yang lemah untuk menyiapkan kerja rumah.
4.       Guru membimbing murid lemah menyiapkan lembaran kerja yang beraras rendah.
 
          Buku Aktiviti

         Jilid 1 (m/s 33)





Pengisian  Kurikulum            KBT:kontekstual; KB-menjanakan idea, menghubungkait; KP-verbal-linguistik

               





                                                                                                   


Nilai : bertanggunjawab, Berkerjasama
Alat Bantu Mengajar :     Buku Teks, Buku Aktiviti, Papan Putih, Buku Latihan
                               
                            
Penilaian, Pengajaran 
Dan Pembelajaran :

  1.   Murid dapat berbual tentang makanan kegemaran mereka menggunakan kata ganti nama diri ketiga dengan betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.
  2.  Murid dapat membina dan menulis perkataan yang mengandungi suku kata terbuka KV+KV             
 Refleksi   :     ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________