Blog Bahasa Melayu (D20112053302)
Tuesday, 13 November 2012
Soalan Latihan
SOALAN
LATIHAN
Isi tempat kosong berdasarkan pilihan jawapan.
Apakah Adakah Kenapakah Siapakah
1. ______________
jenis makanan berkhasiat?
2. ______________kesan
jika tidak mengamalkan makanan seimbang?
3. ______________kita
perlu makan makanan yang bersih?
4. ______________
buah-buahan itu menyihatkan tubuh badan?
5. ______________
orang yang merawat apabila kita sakit?
6. ______________
kita perlu simpan makanan di tempat yang bersih?
Tandakan
(/) pada ayat yang betul dan tanda (x) pada
ayat yang salah.
1. Kita
mesti makan sayur setiap hari.
( )
2. Vitamin
boleh mengelakkan kita daripada penyakit. ( )
3. Nasi
mengandungi lemak. ( )
4. Kita
tidak perlu minum air yang banyak. ( )
5. Sayur
dan buah-buahan penting dalam badan. ( )
6. Keropok
mengandungi vitamin. ( )
7. Kita
harus makan banyak setiap hari.
( )
Wednesday, 7 November 2012
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA
MELAYU
Mata pelajaran/kelas Bahasa Melayu/2 Mawar
Tema/Tajuk Tema3:Sihat dan
Bersih;Unit7:Menu Saya Berkhasiat
Masa/Tarikh 7:50am-8:50am/24 oktober 2012 (Rabu)
Standard
Pembelajaran 1.4.3, 5.1.7/Literasi 2.1
Objektif
Pembelajaran Pada Akhir pengajaran dan
pembeljaran, murid dapat ;
1. Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan
kata ganti nama diri ketiga dengan betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.
2. Memahami dam menggunakan kata tanya dengan
betul mengikut konteks.
3. Membina dan menulis perktaan yang mengandungi
suku kata terbuka KV+KV
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti pengajaran
dan Pembelajaran
|
Catatan
|
||
Set Induksi
7 minit
|
1. Guru
memaparkan beberapa keping gambar makanan yang berkhasiat.
2. Guru
meminta murid menyatakan makanan tersebut.
3. Guru
memaparkan beberapa keping gambar makanan
4. Guru
meminta murid menyatakan makanan tersebut.
|
1. Guru
meminta murid menyatakan makanan yang terdapat dalam gambar.
2. Guru
meneruskan tajuk pada hari ini.
3. Guru
meminta murid menyebut nama makanan yang terdapat dalam gambar.
|
Gambar
|
||
Langkah 1
15 minit
|
1. Guru memberi penerangan tentang cerita.
2. Guru
memaparkan beberapa keping gambar
|
1. Guru meminta murid membaca ayat yang
terdapat dalam buku teks.
2. Guru meminta murid memberi perhatian semasa guru memberi penerangan.
3. Guru meminta murid menjawab soalan secara
lisan.
4 . Sesi soal jawab dengan murid mengenai makanan.
5. Guru meminta murid menyebut suku kata
awal dan suku kata akhir gambar tersebut..
|
Buku Teks
(m/s 30)
Gambar
|
||
Langkah 2
15 minit
|
1. Guru
meminta murid mengujarkan cerita dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menggunakan bahasa badan yang
kreatif.
2. Guru
meminta murid berbual tentang makanan yang berkhasiat dengan menggunakan kata
ganti nama diri ketiga berpandukan teks.
3. Ahli
kumpulan berkerjasama untuk mencantumkan kad-kad sukukata untuk menjadi
perkataan bermakna.
4. Guru
meminta murid menulis perkataan dengan tulisan yang kemas.
|
1. Guru
menberi penerangan kepada murid mengenai kata ganti nama diri dan kata ganti
nama diri ketiga.
2. Guru meminta murid berbual tentang makanan
yang berkhasiat dengan menggunakan kata ganti nama diri ketiga berpandukan
teks.
3. Secara lisan guru meminta murid
menyenaraikan makanan yang telah dimakan pada pagi tadi.
4. Guru
meminta ketua kumpulan untuk mengambil kota yang berisi kad suku kata dan
berkerjasama dengan ahli kumpulan untuk mencantum kad-kad suku kata menjadi
perkataan bermakna
5. Guru
meminta murid menulis perkataan yang telah dibina pada kertas dengan ejaan
yang betul dan tulisan yang kemas.
|
Buku Teks
(m/s 30)
Kertas , kad
Suku kata
|
||
Langkah 3
15 minit
|
1.
Guru memberi aktiviti kumpulan kepada murid.
2.
Guru meminta murid menyiapkan lembaran kerja ,
serta berbincang dengan ahli kumpulan.
3.
Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid
melengkapkan lembaran kerja
|
1.
Guru membimbing murid menyiapkan lembaran kerja.
2.
Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid
melengkapkan suku kata menjadi perkataan yang betul.
|
Lembaran kerja,
buku latihan
|
||
8 minit
Penutup
|
1.
Guru memberi ulasan tentang tajuk yang
dilaksanakan pada hari ini.
2.
Guru bimbingan murid yang lemah
3.
Murid yang menguasai kemahiran ini akan diberi
aktiviti pengayaan manakala murid yang belum menguasai akan diberi aktiviti
pemulihan
|
1.
Sesi soal jawab tentang pembelajaran hari ini
sebagai aktiviti pengukuhan.
2.
Guru memberi kerja rumah kepada murid.
3.
Guru membimbing murid yang lemah untuk menyiapkan kerja rumah.
4.
Guru
membimbing murid lemah menyiapkan lembaran kerja yang beraras rendah.
|
Buku Aktiviti
Jilid 1 (m/s 33)
|
||
Pengisian Kurikulum
KBT:kontekstual; KB-menjanakan idea,
menghubungkait; KP-verbal-linguistik
Nilai :
bertanggunjawab, Berkerjasama
Alat Bantu Mengajar : Buku Teks, Buku Aktiviti, Papan Putih,
Buku Latihan
Penilaian,
Pengajaran
Dan Pembelajaran :
Dan Pembelajaran :
- Murid dapat berbual tentang makanan kegemaran mereka menggunakan kata ganti nama diri ketiga dengan betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.
- Murid dapat membina dan menulis perkataan yang mengandungi suku kata terbuka KV+KV
Refleksi :
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Subscribe to:
Posts (Atom)